Jehličnaté stromy
Jak znáš jehličnaté stromy? Vlevo dole pod textem si stáhni soubor, pokus se vyplnit o jaké jehličnaté stroky se jedná a napiš nám na email, jak se ti to povedlo :) .
To, že jehličnatý strom má kořen, kmen a větve, na kterých roste jehličí, každý samozřejmě víme. Kořen pod zemí upevňuje rostlinu v půdě a přes něj přijímá živiny a vodu. Kmen je pokrytý kůrou a nese větve. Plodem jehličnatých stromů jsou šišky.
Jehličnaté stromy v zimě zůstávají zelené, jehličí neopadává. Výjimkou je však modřín. a proto se jmenuje modřín opadavý. Mezi jehličnaté stromy patří také borovice, smrk a jedle.
Ale pojďme si říct něco zajímavějšího.

V ČR pokrývají lesy 1/3 plochy území a většina z nich byla uměle vysazena. Nejrozšířenější a nejvýše zasahující dřevinou je smrk ztepilý. Méně početnou dřevinou je tis červený, který je jedovatý. Tento strom roste nejpomaleji ze všech našich stromů.
A věděli jste o tom, že stromy dýchají? A slyšeli jste o tom, že stromy podporují své příbuzné? Svými kořeny prozkoumávají půdu a když narazí na kořeny sousedního stromu a zjistí, že se jedná o stejný druh, tak kořeny srůstají. Těmito spoji si mohou posílat zprávy a dodávat potřebné živiny.
- Šest zajímavostí o stromech od Petera Wohllebena. In: ceskadivocina. cz. [online]. [cit. 17.6.2021]. Dostupné z: https://ceskadivocina.cz/cs/clanek/clanky/sest-zajimavosti-o-stromech-od-petera-wohllebena
- Zajímavosti o stromech v ČR. In: energiestromu.cz. [online]. [cit. 17.6.2021]. Dostupné z: https://www.energiestromu.cz/?page_id=263