Morseova abeceda

03.04.2021

Poznáš písmena Morseovy abecedy? Vlevo dole pod textem si stáhni soubor, pokus se vyplnit o jaká písmena se jedná a napiš nám na email, jak se ti to povedlo :) .

Většina z Vás asi víte, že nějaká Morseova abeceda existuje, ale už jen málokdo ji dokáže ovládat. Jak jsi na tom ty? Umíš morseovku?

Morseovka je sestava kódů, která představuje písmena, čísla a některé speciální znaky. Tyto kódy jsou tvořeny soustavou teček a čárek. Každá značka má k sobě pomocné slovo, které napomáhá k zapamatování kódu. Pomocné slovo počtem a délkou slabik hned napoví, jak daný kód vypadá. 

Uvedu tedy příklad. Písmeno A má pomocné slovo A-kát. "A" je krátké, čili tečka, "kát" je dlouhé, čili čárka. Písmeno A se tedy v morseovce píše ". -"


Věděli jste že Morseova abeceda má svůj mezinárodní den? Ano má a je jím 27. duben. A víte proč právě tento den? 27. dubna 1791 se totiž narodil tvůrce Morseovy abecedy - Samuel Morse.

Pomocí morseovky, byli lidé schopni rychle komunikovat na dálku od roku 1844.  Dnes je nahrazena satelitním a rádiovým spojením, avšak úplně nezmizela. Pro svou nenáročnost se Morseova abeceda dodnes využívá k signalizaci v nouzových případech, při výcviku vojáků a námořníků a v amatérské radiotelegrafii. Morseovkou lze komunikovat pomocí zvuku, světla nebo elektrických impulzů.  

Věděli jste, že v roce 1918 prošla Morseova abeceda obměnou? Ano, a to právě z toho důvodu, aby bylo její využití efektivnější. Nejčastěji používaným písmenům se přiřadily ty nejjednodušší znaky. Například písmeno E se od té doby zapisuje pouze tečkou.  

Víte, co znamenají tři tečky, tři čárky a tři tečky? Jistě že víte. Jedná se o nouzový signál SOS využívaný armádou a prosadil se i v leteckém a lodním průmyslu po celém světě.

.../---/...

Tušíte, co se skrývá pod zkratkou SOS? Kód SOS se uvádí jako zkratka věty "Save our souls" (spaste naše duše) či "Save our ship" (zachraňte naši loď). Morse však tato slovní spojení nevymyslel, ta si vymyslely lidé po nějaké době jako mnemotechnickou pomůcku. Morse pouze zjednodušil původní nouzový signál CQD - "Come quick, danger" ("rychle přijď, nebezpečí)

  • Dnes se slaví... Den morseovky. In: Aha! [online]. 27.4.2020 [cit. 3.4.2021]. Dostupné z: https://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/171286/dnes-se-slavi-den-morseovky.html.
  • Morseova abeceda: zajímavosti o unikátním způsobu kódování a jak oslavit jeho den. In: ŽENYDÍVKY.CZ. [online]. 11.1.2020. [cit. 3.4.2021]. Dostupné z: https://www.zenydivky.cz/morseova-abeceda-zajimavosti-o-unikatnim-zpusobu-kodovani-a-jak-oslavit-jeho-den/.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky